Pazartesi, Eylül 12, 2005

The Design of Everyday Things


Bu kitabı okuyalı epey oluyor ve o dönemde konusu çok hoşuma gitmişti. Kitabın vurgulamaya çalıştığı konu, günlük hayatımızda kullandığımız bir çok ürün/eşyanın kötü tasarımından dolayı, kullanıcıların yaşadığı problemler. Bir ürünü kullanırken, kullanıcının hata yapmasının da, o kullanıcının beceriksizliği değil, genellikle kötü tasarımdan kaynaklandığını söyleyen bu kitaptaki tespitlerin çoğuna katılıyorum.

Birçok kişi, bazı eşyaları kullanamadığı, veya kullanmayı öğrenemediği için kendisini beceriksizlikle suçlar, ancak aslında gerçekten de, asıl problem genellikle kötü tasarlanmış ürünlerdir. Ürünlerin, kullanıcıların muhtemel davranış şekillerine göre tasarlanmaları halinde, çoğunlukla çok daha kolay bir kullanım ortaya çıkmakta.

Kitabın amazon.com'daki sayfasına buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Okursanız, çevrenize daha farklı bir gözle bakacaksınız ve kötü tasarlanmış ürünleri daha çok fark etmeye başlayacaksınız.

Hiç yorum yok:

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.