Salı, Ekim 04, 2005

Çevre Kirliliği


National Geographic Türkiye'nin Ekim 2005 sayısında bu sabah okuduğum bir yazı beni çok etkiledi. Sizinle paylaşmak için buraya koyuyorum.

Kurban: Laysan albatrosu yavrusu.
Yaşı:
Altı aylık.
Ölüm nedeni:
Midesi dolu olduğu için açlıktan ölmüş.
Mide içeriği: Çakmak, pompa, yemiş kabuklan, mandal, yüzlerce plastik parça.

Albatros bir anne-babanın yavrusunun ağzına çıkardığı yiyecekler sübye, balık ve balık yumurtası olmalı. Erişkinler bu besinleri bulmak için yoğun olarak bulundukları akıntıların okyanus ortasında oluşturduğu helezonlara doğru kilometrelerce uçar. Ancak bu helezonlarda biriken çöpleri de yutar, sonra da yavrularına yedirirler. Yavrular uçmadan önce, normalde içlerinde biriken ve sindiremedikleri diğer organik maddeleri kusar. Şimdilerde, çıkardıkları arasında hemen her zaman çöpler görülüyor. Deniz çöpüyle ilişkili açlık, uçmaya henüz başlamamış yavru kuşlarda başlıca ölüm nedenlerinden.

Tag: ,

Hiç yorum yok:

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.