Salı, Ekim 18, 2005

Muji ve Markasız Ürünler


Japon mağaza zinciri. Fonksiyonel, uygun fiyatlı ve sade tasarımlı ürünler satıyor. Satılan ürünler aslında sadece Muji mağazalarında bulunabilen ürünler olmasına rağmen, üzerlerinde Muji markası hiçbir şekilde belirtilmemekte. Hedeflenen kitle, kendine güvenen ve kişiliğini ortaya koymak için üzerinde ve eşyalarında bir markanın desteğine ihtiyaç duymayan bireyler. Ürünler arasında, tekstil, temizlik-sağlık ürünleri, kırtasiye malzemeleri ve diğer aksesuarlar var.

Herkesin marka-marka diye dolaştığı pazarlama ortamında, bir çeşit anti-marka duruşu sergileyen mağaza zincirinin Japonya, İngiltere, Fransa ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde mağazaları var. İyi yakalanmış bir pazar segmenti olduğunu düşünüyorum.

www.muji.co.uk veya www.muji.net

Tag: , , , , , , ,

3 yorum:

onur yuksel dedi ki...

Aslında noname de olsalar marka sonuçta, üzerinde yazılmasa da onların muji olması gibi ve gerçekten de pahalı :)

Göksu dedi ki...

Muji Türkiye'ye geldi nihayet :) şimdilik Nişantaşı'nda 2 katlı kocaman bir mağazaları var. Yakında da sanırım bağdat caddesinde bir tane mağaza daha açacaklarmış. Sevenlere duyrulur :)

Seçil K. dedi ki...

ben pahalı olduğuna katılmıyorum Muji
'nin. hani bi laf vardır ya "ucuz mal alacak kadar zengin değilim"diye. muji tam bu mantıktır. bir kere bir şey alırsınız hayat boyu bir daha ihtiyacınız olmaz ona. seneler evvel yurtdışından bir muji çanta almıştım, o zaman için iyi para vermiştim ona ama hala kullanıyorum hiçbir şey olmadı taş gibi. kaliteye para verince fazla gibi gelmiyor bana

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.