Salı, Aralık 13, 2005

Saşırtan İlaç Kutusu


Eşimin bir süredir kullandığı Gyno Ferro Sanol markalı ilaç kutusunda geçtiğimiz gün enteresan bir şey takıldı gözüme. Kutunun üzerinde bazı kabartma karakterler vardı. Sonra bu kabartma karakterlerin körler için geliştirilmiş olan Braille alfabesi ile yazılmış olduğunu fark ettim.

Üretici firmanın bu yazıları kutu üzerine eklemesindeki amacı neydi bilmiyorum ama, böyle bir duyarlılığı ülkemizde görmek çok hoşuma gitti. Düşünsenize bu gibi basit bir ekleme, günlük hayatımızda ne çok objede uygulanabilir ve görmeyenlere ne büyük bir kolaylık sağlayabilir. Ama yok ne yazık ki. Mesela, süpermarkette satılan ambalajlı hemen hemen bütün ürünlerin üzerine bu şekilde markalama yapılabilir. Bu tip bir uygulama, hem bu kurumlarda görmeyen insanların çok kolay şekilde istihdam edilebilmesine, hem de görmeyen insanların günlük hayatlarını biraz daha kolay sürdürebilmelerine olanak sağlar.

Aslında bazı temel ürünlerde, bu uygulamanın kanuni bir zorunluluk haline getirilmesi de düşünülebilir.

Üretici firma Adeka İlaç'ı tebrik ediyorum.


Tag: , , , ,

3 yorum:

Ejderha Zamanı dedi ki...

Çok güzel bir duyarlılık örneği.

Murat Kaya dedi ki...

Halbuki bizim buralarda Metin Şentürk'ün bile âmâ olmadığını ispat etme yarışına giriyorlar. Sanırım görme-engelli ünlü ve politikacı olmadığından sebep "Türk halkı kör olmaz kardeşim" diyerek böyle "masraflardan" kaçınılıyordur.

Güzel bir kampanya olabilir. "Gören göze parmak" başlığı ile. Metin Şentürk hepimizin gözüne parmağını sokar mesela. :)

Adsız dedi ki...

Sizin bu kutulardan yeni haberiniz olmuş olabilir, ama yıllardır bu uygulama bir çok ilaç firması tarafından uygulanıyor...

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.