Perşembe, Aralık 22, 2005

Waybackmachine


Archive.org çok kapsamlı bir Internet arşivi. Bu arşivin bence en ilginç bölümlerinden biri de Waybackmachine adlı bölümü. Bu bölümde, dilediğiniz bir web sitesinin, zaman içinde hangi aşamalardan geçtiğini görebiliyorsunuz. Yani, bir sitenin, hangi dönemde hangi tasarıma ve içeriğe sahip olduğunu görmeniz mümkün. Waybackmachine, bir web adresinde zaman içindeki değişimi takip ederek, bunları periyodik olarak arşivliyor. Ben MSN'in 1996 yılındaki haline baktım, aşağıdaki gibiymiş o zamanlar. Farklı sitelere baktıkça, farkında olmasak da, yavaş yavaş webin aslında ne kadar önemli değişimler yaşadığını gösteriyor bence Waybackmachine.


Waybackmacnine'i denemek isterseniz, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

Tag: , , , ,

2 yorum:

Murat Kaya dedi ki...

Gözünü sevdiğimin teknolojisi. "Vintage" fotoğraflarımız bile değişecek herhalde :)

- Bak, 2007'de google böyle bir görünümdeydi.
- Hmm? Google? O ne?
- Aa doğru. Siz hatırlamazsınız. Zamane çocukları!
- Ansiklopedide altavista'yı görmüştüm de, Google'ı atlamışım herhalde...

oehbowebn2o dedi ki...

merhaba,
Arkadaşım internet sitesinin domain ücretini geciktirince sitesini kaybetti. Üstelik sitenin bazı bölümleri de bilgisayarında kayıtlı olmadığı için çok büyük bir bilgi kaybına uğramıştı.Ben sizin sitenizde görünce Waybackmachine de sitenin son halini buldum, hiç bu kadar mutlu olmamıştı arkadaşım.Gerçekten teşekkürler...

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.