Cuma, Mart 10, 2006

Fiat'ın Yeni Logosu


Dünkü logo ile ilgili yazımdan sonra, "ben olsaydım Fiat'ın logosunu nasıl yapardım?" diye aklıma takıldı. İşte yarım saat çalıştıktan sonra ortaya çıkanlar. Biraz daha uğraşılırsa, daha da güzel şeyler çıkartılabilir. Sanırım şu andaki logolarından daha güzel ve geçmişle uyumlu oldu, ne dersiniz?

Fiat'a not: Dilerseniz bu logoyu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz :-)

Tag: , , , , , ,

3 yorum:

atilla dedi ki...

"Sanırım şu andaki logolarından daha güzel ve geçmişle uyumlu oldu, ne dersiniz?"

tamamen göreceli bir durum. ve ben yaptım oldu ile bu işlerin olmayacağını sizler daha iyi biliyorsunuzdur. fiat ile ilgili eleştiriyi yaparken keşke daha iyi bir araştırma yapsaydınız. yeni logonun bir manifestosunu var, onları da okusaydınız. tamam tüketici bilmez ama siz baksanız ve ona göre değerlendirseydiniz eminim daha güzel bir yorum yapardınız.

kaldı ki önerdiğiniz fiat logosu fiat'ın logo sürecinde belki ilk logo olabilirdi. çünkü sizin verdiğiniz ups logosunu da incelersen son logo, kuruluşlar arasında bu ara oldukça rağbet gören 2d'den 3d'ye geçiş özelliği taşıyor. bu değişikliği son olarak biliyorsunuz vadofone yaptı. bir de fiat'ın logosuna bakın zaten eski logo 3d anımsatıyor. ve son yapılan yuvarlak logo'da 3d. sizin önerdiğiniz ?

saygılar.

Serdar Öner dedi ki...

Merhaba Sn. Atilla,

Fiat logosunun geçmişini ben de biliyorum. Yorumunuz üzerine bu konuda daha uzun bir yazıya da blogumda yer vereceğim. Ancak, buradan en azından şunu söylemek istiyorum ki, benim yaptığım logo tamamen eğlence amaçlı ve amatör bir işti. Üstelik bunun yazımda belirttiğim gibi, mükemmel bir tasarım olduğu konusunda bir iddiam yok. İyi bir grafik tasarımcı, bunun çok gelişmiş 3D versiyonunu da kısa sürede üretebilir. Ancak, benim söyleyeceğim şudur: Fiat 1965'e kadar kullanıp, daha sonra terk ettiği logosuna dönüş yapmış durumda. Üstelik, yeni olduğu iddia edilen tasarım da, 1965'dekinden neredeyse görülebilir bir fark içermiyor. Üstelik daha o günlerde de 3D bir görüntüye sahipmiş, yani 3D görüntünün günümüzdeki görsel anlayışa uyum için yapılmış olduğu konusunda da şüphelerim var. Tüm başarılı/güncel logoların 3D olması gerekliliğine de inanmıyorum. Ayrıca, Fiat yıllar içinde logo rengine de karar verememiş, bir kırmızı, bir mavi olmuşlar (herhalde kardeşleri Ferrari'ye özendiler :-))
Logonun hikayesi için tıklayın

Sonuç olarak, bu göreceli bir iştir diyorsunuz, doğrudur. Ben de göreceli şekilde yeni Fiat logosunu beğenmedim. Fiat logosu konusunda kararsız kalmış gözüküyor, bunun müşteri tarafında güvensizlik yaratacağı fikrindeyim. Yeni logonun, kurumlarına ve markalarına yeni bir şey kattığına inanmıyorum. UPS'in yeni logosu ise bence kendisine çok şey katıyor.

Görüşlerinizi ilettiğiniz için teşekkürler. Saygılar.

tiryaki dedi ki...

fiat ın geçmiş logolarını incelemenizi tavsiye ederim. Yazı tipi olarak 1900 yılında kullanmaya başladığı, logo olarak da 1930 dakinin aynısıdır. 70 - 90 lı yıllarda kullanılan bu logonun en iğrenç örneğini Tempra ailesinde görebiliriz... yani geçmişi ile bağlantılı bir logo olmamış sizinki, ama grafik yaratma hususunuz elbette kıskandıracak cinsten...

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.