Pazartesi, Mart 27, 2006

İyi Ürün + İyi Pazarlama = Picasso İstanbul'da


Bugünkü haberlerde Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki"Picasso İstanbul'da" sergisini 251.000 kişinin ziyaret ettiği geçmekteydi. Bu kadar ilgi çeken başka bir sanatla ilgili aktivite oldu mu bu ülkede bilmiyorum ama, bu durum şaşırtıcı olduğu kadar, iyi pazarlama ve markanın neler yapabileceğinin güzel bir kanıtı.

Picasso İstanbul'da sergisinin tanıtımlarını İstanbul'un birçok yerinde, yazılı ve görsel medyada izledim. Ama başarıyı getiren sadece bu reklamlar değildi, Picasso markasının tanınmışlığı ve ülkemiz insanının marka merakı da çok önemli rol oynadı bunda.

Sanatla ilgili bir aktiviteye bu kadar ilgi görmek insanı bir taraftan sevindirirken, diğer taraftan en azından bu sergi kadar önemli birçok çalışmanın da yeterince ilgi görmemesi üzücü bir durum. Örneğin, İstanbul Modern'i ele alalım. Çok beğendiğim bu mekanda geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Fikret Mualla sergisinin de, en az Picasso sergisi kadar değerli içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Kısacası, uluslararası değeleri öğrenirken, kendi değerlerimizi de tanımak ve takdir etmeyi unutmamak gerekmekte bence.

Tag: , , , , ,

Hiç yorum yok:

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.