Cuma, Temmuz 21, 2006

Unilever'in logosu

Bir pazarlamacı olarak geçtiğimiz günlerde kendimden utandım. Bunun nedeni, banyodaki bir temizlik malzemesinin üzerinde gözüme takılan Unilever'in yeni logosunu nasıl olup da bu güne kadar görmezden geldiğimi kendi kendime anlayamamamdı. Yanlış anlamayın, Unilever'in logosunu değiştirdiğini fark edeli çok oldu, ancak, logonun detayını hiç incelememiştim. Ve o gün logoyu detaylı inceledikçe, içimde enteresan duygular oluştu. Unilever'in logosunu gerçekten çok güzeldi, çok iyi düşünülmüştü. Yeni logo, uzaktan bakıldığında büyük bir U harfi olsa da, yakından incelendiğinde U harfinin küçük sembollerden oluştuğu görülmekteydi. Bu küçük sembollerin Unilever'in ürettiği yüzlerce ürünün, ürün gruplarını ve şirketin temel felsefelerini sembolize ettiklerini tahmin ettim o anda.

Sonra bu konuda webde kısa bir araştıma yaptım ve aslında 25 küçük sembolün logoda yer aldığını öğrendim. Logo genel olarak Unilever'in 2010 stratejisi 'Vitality' (Canlılık)yi temsil etmekteydi. Bunu okuyunca, logoyu ilk gördüğümde gerçekten de bu duyguyu hissettiğimi hatırladım ve etkilendim.

Logo'nuz duygu uyandırıyor mu?
Sonra aklıma takıldı, kaç logo bende bu etkiyi bugüne kadar yaratabilmiştir diye? Üstelik, konusu itibarı ile bu işi başarmanın çok zor olduğu, çok uluslu bir hızlı tüketim ürünü üreticisinin logosunun bunu başarabilmesi, bence çok etkileyici bir durumdur.

Neden acaba bu logo beni etkiledi diye de, şimdi bu yazıyı yazarken düşünüyorum. Sanırım, aşırı tüketim nedeni ile, çevre kirliliğinin inanılmaz boyutta bir problem olma yolunda ilerlediği bugünlerde, bir hızlı tüketim ürünü şirketinin, kendi ürünlerinin yanında, hayatın temel elementlerine logosunda yer vermesi, belki de bu konudaki düzenin değişmesi gerektiği düşüncemi desteklediği için mi? Çok saf bir yaklaşım belki ama, Unilever'in bu konuda tüketicilerin küçük bir kesimindeki rahatsızlığı ve yükselen değerleri çok iyi izleyerek, daha şimdiden değişim sinyalleri vermesi, bu tip şirketlerin işini hiç de şansa bırakmadıklarının bir göstergesi bence. Sanırım bu noktadan sonra, başka bir blog yazısı konusu çıkar, "sustainable development", "sustainable consumption"... üzerine.

Neyse, sonuçta bence logo çok başarılı ve Unilever'in yönlenişini çok net şekilde ifade ediyor. İşte logodaki semboller:

elbise
şişe
çiçek
el
biber
dondurma
kar tanesi
kaşık
dudaklar
fincan
arı
saç
geridönüşüm sembolü
palmiye
partiküller
güneş
parlama
kaynak
çay
balık
kuş
kalp
dna
sıvı, damla
dalga

Sembollerin anlamları için, bu konuyla ilgili Unilever'in sayfasını ziyaret edebilirsiniz, tıklayın.

Ayrıca, "Unilever introduces new corporate brand"i de okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada not, logo Wolff Olins ve Miles Newlyn tarafından geliştirilmiş.

İlgili Yazılar
Dinamik Logo Olur mu?
UPS logosunun gelişimi
Fiat'ın Yeni Logosu
P&G ve Danone Amblemleri
A. SELIM TUNCER | DIYALOG: | Vitra ve Artema’nın logoları daha yeni değişmemiş miydi?

Tag: , , , ,

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Logo beni de büyüledi gerçekten zekice planlanmış bir logo. Neden türk insanı da kurumsal kimlik çalışmalarına web tasarımlarına kısacası reklam ve pazarlama stratejilerine dikkat etmez anlamam.

----------------------------

Web tasarım ve e-ticaret hakkında makaleler.

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.