Pazar, Ekim 22, 2006

Yapı Kredi'nin yeni logosu


Yeni Yapı Kredi logosu ile ilgili aklımdan geçenleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ancak, öncelikle şunu belirtmek isterim ki, amacım yapılan işin iyi veya kötü olduğunu söylemekten çok, kendi fikirlerimi iletmek. Bana göre yanlış ve/veya kötü olanlar, gerçekleştirilmek istenen çalışmanın amacına göre, doğru da olabilir.

Leylek nerede?
Öncelikle keşke leylek bu kadar kolay harcanmasaydı diyorum. Eğer bankanın ismini Yapı Kredi olarak tutacaksanız, leyleği de korumalıydınız. Sanırım Koç Grubu'nun bu konuda bir hassasiyeti oldu. Neyse, o konuda olan olmuş, ben şimdi Koç'lu logonun görselliği ile ilgili fikirlerimi ileteyim.

Muhafazakar ve silik
Yeni Yapı Kredi'nin hedef kitlesinin, eski Yapı Kredi ile yakın özelliklerdeki bir hedef kitle olacağını düşünüyorsak eğer, o durumda bu logo bence amaca uygun gözükmüyor. Dinamiklikten uzak, sanki daha çok, kurumsal bankacılık hizmetleri verecek bir banka için yapılmış gibi. Çok muhafazakar renkler ve yazı tiplerine sahip. Özellikle, yazı tipleri kurumun kimliğini ifade edecek güçte değil. KoçBank'ın eski logosundaki yazı tiplerinden alınması ile bir sentez yaratılmaya çalışılması, doğru sonuca ulaşmayı sağlamamış gözüküyor.

Yapı Kredi'nin eski renklerinin de korunması gerekiyordu. Lacivert/Kırmızı'yı kullanmadan, Yapı Kredi ismini devam ettirmek de pek mantıklı değil. Kurumsal kimliği ya devam ettirmeliydiniz, veya içinize sinmiyorsa, yeni bankanın adını KoçBank koyarak, dilediğiniz değişikliği yapsaydınız.

Uzun seneler boyunca, bireysel bankacılık alanında lider konumda olan Yapı Kredi ile, Koçbank gibi Türkiye'nin en güvenilir finansal kurumlarından birinin birleşmesi bir fırsat olarak kullanılarak, çok daha etkileyici ve pazarlama açısından doğru konumlanmış bir logo ortaya çıkartılabilirdi. Bu logo'nun, Yapı Kredi'yi uzun süre taşıyabileceğini düşünmüyorum.

İlgili yazılar:
Yapı Kredi'den Kaybolmayan Logo İstiyoruz

Tag: , , , , ,

3 yorum:

Erkan dedi ki...

YapıKredi bankasının worldcard internet bankacılığından çok memnundum fakat geçenlerde worldcard sitesinin değiştiğini gördüm. Malesef worldcard ın internet bankacılığı da çok kötü ve anlaşılması zor duruma gelmiş yada getirilmiş. Sanal kart uygulamaları gibi bir çok uygulama çalışmıyor.

Sanırım koçbank eski yapıkredi müşterilerini memnun etmeyi pek düşünmüyor gibi.

Kumsal Deniz dedi ki...

Merhaba,
Erkan Bey'e katılıyorum, iki banka güçlerini birleştirmek için bir araya geliyor ama ortaya çıkan sonuç bir felaket, internet bankacılığını bir türlü halledemedikleri gibi, eski Yapı Kredi Bankası kullanıcılarını oldukça zorluyor, şifrelerini değiştiriyor vs. Bu müşteri memnuniyetinden çok müşteri eziyetine dönüşmüş vaziyette. Herşey sanırım önceden planlanmış olsaydı böyle bir durum olmazdı, ama böylesine bir yatırım böylesine bir karar aniden alınmışcasına bir proje hatası dikkatleri çekmiycek gibi değil.
Umarım en kısa sürede bankacılığın müşteriyi vuracağı noktanın hizmet olduğunun farkına varırlar.
Kumsal Deniz

DENİZ dedi ki...

BIRAKIN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ BUNLAR RESMEN İNSANIN KANINI EMEN VAMPİR ÇÜNKÜ NEDEN HİÇ İNSAF İNSANLIK GÖRGÜ NEZAKET YOK
YAKLAŞIK 10 YILDIR KULLANDIĞIM SAYISIZ KERE BİNLERCE YENİ TÜRK LİRASI KAZANDIĞIRDOIĞIM BANKAM YAPI KREDİYİ ALAN BU ZORBALAR KARTIM KAYBOLDUĞUNDA BAŞVURDUM SONRA ŞUBEDEN DE BAŞVURACAKSINIZ DEDİLER GİTTİM SEMTİMİZDE ESKİ KOÇBANK YENİ SOYTARI YAPI KREDİ ADINA BÜRÜNMÜŞ YAMMYAMLARIN YANINA NE DESENİZ BEĞENİRSİNİZ ELİME HEMEN ALAL ACELE BİR FORM TUTUŞTURUM YENİDEN BAŞVURACAKSINIZ GELİR BELGENİZİ EKLEYECEKSİNİZ FALAN ETC... UZATMAYIM ...........

SİNİRLENİP KIZMIŞTIM AMA BOŞUNA BUNLAR ÇOK KALİTELİ ALÇAKLARDI
SONRA ERTESİ GÜN ESKİDENDE YAPI KREDİ OLAN GERÇEK ÖZ YAPI KREDİYE GİTTİM ORDA İNSANLIK VARDI DURUMU ANLATTIM YENİSİ HEMEN BASILIR KARTIN DEDİLER SADECE BİR İMZA ATTIM HEPSİ O KADAR OYSA ZORBA OLAN SONRADAN NE ÜDÜGÜ BELİRSİZ ZORBALKARIN DEDİĞİ GİBİ NE UPUZUN APAYRI SAÇMA SAQPAN SORULARLA DOLU FORM NEDE ÇALIŞMAKTA OLDUĞUNUZ KURUMDAN GELİR BELGESİ GETİRECEKSİNİZ YENİDEN İNCELEMEYE ALINACAKSINIZ DENİLMİŞTİR.KIZGINLIĞIM BİRAZ GEÇMİŞTİ
BENİM GİBİ TİCARETLE UĞRAŞAN SERBEST İŞADAMINA BNÖYLE SAÇMA SAPAN CEVAPO VEREN ŞILLIĞI ŞİKAYET ETMEYE KARAR VERDİM.SİZLERE KATILIYORUM ARKADAŞLAR BUNLARIN ALAYI VAMPİR BIRAKIN YAPI KREDİYİ YAPI KREDİNİN KILI OLAMAZLAR KOÇBANK MIŞ YILLARCA ÜLKEMİZİ SÖMÜREN KUŞ SERİSİ DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ KARTAL KARTAL GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİNLERİ ESKİ ÇAĞDIŞI TEKNOLOJİYİ STANDARTI OLMAYAN EKSİK KUSURLU HİÇBİR PARÇASI NORMLARA UYMAYAN TEKNOLOJİ DÜŞMANI BASİT OTOMOTİVLERLE SIRTIMIZDA VAMPİR OLARAK BÜYÜTTTÜĞÜMÜZ BU KOÇ TEKNOLOJİSİ HEP BİZİ SÖMÜRMEDİMİ ARKADAŞLAR ŞİMDİDE BANKAMIZ YAPI KREDİYİ DE ALDI BU ADAMLAR ALÇAKLAR PARAMI ÇEKECEĞİM KART MART HİÇ BİRŞEY ALMIYACAĞIM BU ALÇAKLARDAN HOŞÇAKALINNN


DOSTLARIM

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.