Pazar, Temmuz 01, 2007

iPhone için kapıda kamp kuranlar...

Evet, sonunda oldu. Bir çok Apple ve iPod hayranının çıkmasını dört gözle beklediği iPhone geçtiğimiz gün piyasaya sunuldu. Bu arada tabii ki bu tip cihazların her lansmanında olduğu gibi mağaza kapılarında, günler öncesinden kamp kuranlar oldu, çünkü bu cihaza ilk sahip olmak, daha doğrusu mağazada tükenmeden sahip olmak isteyenler işlerini garantiye almak istemişlerdi.

Bu arada Gizmodo'da bir haber dikkatimi çekti (buradan bakın), bu yüksek talebe rağmen ve mağaza önlerindeki kuyruklar yok olduktan sonra da, mağaza stokları tükenmemişti. İşte ben buna gerçek başarı derim. Çünkü Steve Jobs bu sefer sadece pazarlama konusunda değil, lojistik konusunda da başarılı bir uygulama gerçekleştirerek, mağazalarına yeterli sayıda ürünü sevk ettikten sonra lansmanı gerçekleştirmişti.

Apple'ı ve Steve beyi burada tebrik etmek lazım.

Peki acaba bu ürünler için kapılarda kamp kuran arkadaşlar ne hissetmişlerdir, merak ediyorum :-)

2 yorum:

MURAT BAYRAL dedi ki...

iphone istiyorum. Bende kamp kurabilirdim. Avrupa'ya 2008 e gelmeden gireceğini hatırlatıyım...

Erkan dedi ki...

Son zamanlarda Iphone getirdiği yeniliklerden çok olmayan özellikleri ile tartışılır oldu. 2007 yılında satışa çıkan bir telefonda MMS atabilme özelliğinin olmaması, 3. parti yazılımlara kapalı olması ve hatta bluetooth üzerinden dosya alışverişinin yapılamaması apple gibi bir firmaya yakışmadı. Telefon tamamen kullanıcının dış dünya ile bağlantısını kısıtlamak üzere tasarlanmış gibi. :)

Belki ilk ürünleri olduğu için kapılarda oluşacak kuyrukları tahmin ettiler ne çıkarırsak çıkaralım zaten apple meraklıları alacak dediler ve bu özellikleri 2. versiyona sakladırlar. :)

Pazarlama diyebilirmiyiz bilmiyorum ama 2. versiyonunda bu özelliklerin mutlaka geleceğine kesin gözüyle bakıyorum :)

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.